Zobrazujú sa príspevky s označením citrón. Zobraziť všetky príspevky
Zobrazujú sa príspevky s označením citrón. Zobraziť všetky príspevky

23. 5. 2018

Citrónovo - limetkový koláč s ricottou



Príprava koláča je jednoduchá a tá vôňa a chuť po citrónoch a limetky je skvelá.



Cesto:

  • múka hladká 250 g
  •  maslo zmäknuté 140 g
  • cukor práškový 40 g
  • kypriaci prášok do pečiva - 1 čajová lyžička
  •  biely jogurt 2 PL
  • kôra citrónová 
Plnka:
  •  chemicky neošetrené citróny 2 ks
  •  limetka 1 ks
  • cukor práškový 100 g
  •  solamyl 80 g
  •  vajcia 3 ks
  •  ricotta syr 500 g
  • vanilkový cukor (podľa chuti)
Postup:

1. Z uvedených surovín vypracujeme vláčne krehké cesto a rozvaľkáme na papieri na pečenie.
Pomocou papiera alebo valčeka cesto prenesieme na pomastený a múkou vysypaný plech, použila som hlboký s rozmerom 34x24.

2. Vložíme do vyhriatej rúry a pri teplote 170 stupňov pečieme približne tých 15 minút.

3. Ricottu zmiešame s cukrom, solamylom a postupne pridáme vajcia, kôru a šťavu z citrónov.

4. Plnku nalejeme na cesto a koláč dáme zase piecť cca 30 minút, kto chce može vybrať skôr, posypať cukrom a ešte dať dopiecť.

5. Koláč je najlepší na druhý deň z chladničky. Inšpirovala som sa týmto receptom klikni sem a týmto autorke ďakujem :) 

6. Recept som si podľa seba trochu upravila.



                                                                                                             Prajem dobrú chuť!













27. 6. 2013

Čerešňový džem





Teraz v lete je najvhodnejší čas, aby sme si pripravili takéto dobroty na zimu. Veľmi rada džemy pripravujem a páči sa mi, že sú bez pridania rôznych konzervantov, a chutia vždy ako od babky ♥ Pri  príprave vonia celý dom, a predsa domáci je najlepší, tak s chuťou do toho! :-) Kedže sa mi dobre osvedčil, tento recept na marhuľový džem (klikni sem) a už som podobne vyskúšala aj jahodový (klikni sem) tak som rovnako pripravila aj čerešňový a kto chce,  môže si množstvo cukru upraviť podľa svojej chuti a podľa toho, aké je sladké ovocie. Niekto dáva na 1kg odkôstkovaných čerešní 500-750g cukru, pre dlhšiu spotrebu, ja som dala 220g cukru a skoro všetky džemy držím v chladničke, takže zatiaľ sa mi nestalo, že by sa mi pokazili. A ak by niekto chcel, tak tu je recept aj na Ríbezľový džem

Suroviny:

  • 1kg odkôstkovaných čerešní
  • 220g kryštálový cukor 
  • z jedného citróna šťava

Postup:

1. Čerešne umyjeme, odstopkujeme a odkôstkujeme. Polovicu som  rozmixovala ponorným mixérom a druhú polovicu som nechala tak (aby boli v džeme kúsky ovocia)

2. V hrnci so širším dnom, čerešne povaríme 7 minút a pridáme cukor. Z citróna vyžmýkame šťavu, vlejeme a povaríme ďalších 20-25 min. Ak chcete aby bol hustejší, tak varte dlhšie. Ja zvyknem vyskúšať na tanieriku hustotu džemu. Na malý schladený tanierik dám lyžičku džemu a ak po ochladení stuhne, je hotový.

3.Uvarený a ešte horúci džem, nalejeme do čistých umytých pohárov, uzatvorime a otočíme hore dnom a necháme 10minút stáť na viečku.











A ešte recept na ovocnú bublaninu (klikni sem)



Prajem dobrú chuť!




30. 10. 2012

Hruškový koláč




Cesto:

  • 3 vajcia
  • 2-3 polievkové lyžice hnedý cukor
  • 3 polievkové lyžice múka polohrubá
  • 1 polievková lyžica citrónová šťava
  • z polovice citróna citronová kôra
  • hrušky

Postup:

Vyšľaháme sneh a vymiešame žĺtky s cukrom do penista.


Pridáme šťavu z citróna.


 V preosiatej múke, rozmiešame citrónovú kôru a dáme do žĺtkovej masy.


Opatrne vmiešame tuhý sneh z bielkov.


Hrušky ošúpeme, zbavíme jadierok a prekrojíme.Okrúhlu formu vyložíme papierom na pečenie (papier som vymastila maslom a použila som formu s priemerom 27 x 27 x 3.6 cm) a poukladáme hrušky.


Vylejeme cesto (kypriaci prášok nedávam)



A dáme upiecť v rozohriatej rúre ( plynový šporák tak asi na tretí stupeň) pečieme tých 20-25 minút. Necháme vychladnúť, koláč vyklopíme a dáme dole papier.




Prajem dobrú chuť!












8. 8. 2012

Marhuľový džem



Jednoduchá príprava a domáci je naj ;-) Recept som našla Tu *A autorke receptu ďakujem!*


Rozpis surovín si každý môže upraviť podľa seba a svojej chuti (my máme radšej redší džem, s kúskami ovocia, takže nie je hustý, ale je výborný na pečivo a do palaciniek)


Je výborný, na čerstvo upečenú domácu vianočku ;-)




Suroviny:
  • 5kg mäkkých prezretých  marhúľ
  • šťava zo 4 citrónov
  • 1,5kg kryštálový cukor 
Postup:

Marhule umyjeme a vykôstkujeme.


Pokrájame. Ja som ešte trocha rozmixovala ponorným mixérom.


V hrnci so širším dnom rozmixované marhule  povaríme približne 6-7 minút a pridáme cukor.


Z citrónov vyžmýkame šťavu a vlejeme.


Povaríme ďalších 5 min, alebo aj dlhšie (ja som varila 10 minút)
Lekvár nalejeme do čistých umytých pohárov, uzatvorime a otočíme hore dnom a necháme 10minút stáť na viečku.


Moja zlatá pomocníčka ♥ rada tvorí a pomáha :-))






Všetkým prajem ,,Krásne Dni!" :))

A toto leto (2013) som varila tento výborný džem, tak pridávam aj foto :)



 Vždy ma poteší, keď  recepty majú úspech aj u druhých a pošlú mi aj fotku ich výtvoru. Takto krásne sa džem vydaril Lucke :-)



Opakovane aj tento rok (2015) som urobila tento chutný džem :)...varila som o niečo dlhšie, tak bol hustejší.



12. 4. 2012

Zákusok alebo aj tortička

Tento zákusok je v našej rodine tradičný a veľmi obľúbený. A najviac sa potešia (hlavne deti) keď túto dobrotu, spravím aj ako tortu na Vianoce, narodeniny alebo Veľkú noc



A tradičná, vianočná :-)



Cesto:

  • 7 ks vajcia
  •  7 polievkových lyžíc cukor práškový
  •  8 polievkových lyžíc múka hrubá
  •  1/2 prášok do pečiva
  •  z 1/2 citrónová kôra aj šťava
  •   z 1/2 pomaranča kôra aj šťava  
Plnka:

  •  4-5 polievkových lyžíc kakao  
  • 3 vajcia
  •  190g cukor práškový
  •  300g maslo  
Poleva:

  •  70g maslo
  •  100g horkej čokolády 
Postup:

Žľtky vyšľaháme s cukrom.


Z dobre umytého pomaranča a citróna, pridáme kôru a aj šťavu.


Primiešame múku a prášok do pečiva.


A opatrne vmiešame vyšľahaný sneh.


Cesto rozotrieme, na pomastený a múkou posypaný veľký hlboký plech (36x26 cm)


Alebo plech vyložíme mastným papierom a po upečení dáme cesto na vlhkú utierku (potom sa ľahko dáve dole papier) a necháme vychladnúť.


Dáme do vyhriatej rúry a upečieme pri 180 °C 20-25 minút. Pokiaľ sa cesto upečie, spravíme si plnku. Tri celé vajcia, vyšľaháme s práškovým cukrom (60g) vo vodnom kúpeli tak dlho, kým nezačne hustnúť a ťahať sa (asi 20 minút ) Pridať hneď kakao, vymiešame a necháme vychladnúť.


Maslo (300g) si vymiešame s práškovým cukrom (130g) A vychladnutú kakaovú hmotu primiešame k maslu. 


Dobre vyšľaháme a môžme pridať po kvapkách, troška pomarančovej šťavy.


 Spravíme si čokoládovú polevu, ktorú pripravujem zo 100 g horkej čokolády a 70g masla, pridám ešte jednu lyžičku oleja a roztopím vo vodnom kúpeli.


Na cesto natrieme hotovú plnku a polejeme polevou. (Polevu som tak dala, že som naliala na stred koláča a otáčala plechom aby sa všade roztiekla) A necháme v chladničke stuhnúť a potom horúcim nožom pokrájame.




A ešte rozpis surovín na tortu:

7 žľtkov, 28dkg práškového cukru, z 1 pomaranča kôra a šťava, z 1/2 citróna kôra a šťava, 22dkg hrubej múky, sneh zo 7 bielkov...plnka tá istá a môže sa spraviť namiesto čokoládovej polevy, pomarančová.


LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...