Zobrazujú sa príspevky s označením kryštálový cukor. Zobraziť všetky príspevky
Zobrazujú sa príspevky s označením kryštálový cukor. Zobraziť všetky príspevky

27. 6. 2013

Čerešňový džem





Teraz v lete je najvhodnejší čas, aby sme si pripravili takéto dobroty na zimu. Veľmi rada džemy pripravujem a páči sa mi, že sú bez pridania rôznych konzervantov, a chutia vždy ako od babky ♥ Pri  príprave vonia celý dom, a predsa domáci je najlepší, tak s chuťou do toho! :-) Kedže sa mi dobre osvedčil, tento recept na marhuľový džem (klikni sem) a už som podobne vyskúšala aj jahodový (klikni sem) tak som rovnako pripravila aj čerešňový a kto chce,  môže si množstvo cukru upraviť podľa svojej chuti a podľa toho, aké je sladké ovocie. Niekto dáva na 1kg odkôstkovaných čerešní 500-750g cukru, pre dlhšiu spotrebu, ja som dala 220g cukru a skoro všetky džemy držím v chladničke, takže zatiaľ sa mi nestalo, že by sa mi pokazili. A ak by niekto chcel, tak tu je recept aj na Ríbezľový džem

Suroviny:

  • 1kg odkôstkovaných čerešní
  • 220g kryštálový cukor 
  • z jedného citróna šťava

Postup:

1. Čerešne umyjeme, odstopkujeme a odkôstkujeme. Polovicu som  rozmixovala ponorným mixérom a druhú polovicu som nechala tak (aby boli v džeme kúsky ovocia)

2. V hrnci so širším dnom, čerešne povaríme 7 minút a pridáme cukor. Z citróna vyžmýkame šťavu, vlejeme a povaríme ďalších 20-25 min. Ak chcete aby bol hustejší, tak varte dlhšie. Ja zvyknem vyskúšať na tanieriku hustotu džemu. Na malý schladený tanierik dám lyžičku džemu a ak po ochladení stuhne, je hotový.

3.Uvarený a ešte horúci džem, nalejeme do čistých umytých pohárov, uzatvorime a otočíme hore dnom a necháme 10minút stáť na viečku.











A ešte recept na ovocnú bublaninu (klikni sem)



Prajem dobrú chuť!




23. 6. 2013

Domáci jahodový džem a ovocná torta s jahodami.


Kedže máme sezónu jahôd, tak ponúkam dva jednoduché recepty s týmto obľúbeným ovocím ;-)
Jahodový džem je chuťovo výborný, ako od babičky :-) Robila som ho podobne, ako tento marhuľový (klikni sem) ( len jahodový som varila dlhšie, približne 25 min.)  Džem je redší s kúskami ovocia, taký máme najradšej a torta s čerstvými jahodami svieža a najlepšia je chladená.

Suroviny na džem:

  • 1,5 kg zrelých jahôd
  • 750g  kryštálového cukru
  • z jedného citróna šťava

Postup:

Jahody umyjeme, odstopkujeme.


Pokrájame na menšie kúsky (kto chce, môže aj trocha rozmixovať) a v hrnci so širším dnom, jahody povaríme približne 7 minút a pridáme cukor.  Z citróna vyžmýkame šťavu, vlejeme a povaríme ďalších 25 min.




Lekvár nalejeme do čistých umytých pohárov, uzatvorime a otočíme hore dnom a necháme 10minút stáť na viečku.



Ak máte radi džem s vianočkou, tak ponúkam recept aj na voňavú domácu vianočku (klikni sem) a recept aj na dvojfarebnú vianočku (klikni sem)


    

Ovocná torta.





Cesto:
  • 4vajcia
  • 4PL kryštálový cukor
  •  3PL polohrubá múka (kto chce kakaové cesto, pridá 1PL kakao)...kypriaci prášok nedávam
Na vrch torty:

  • 600g kyslá smotana 16%
  • 1 balíček vanilkový cukor
  • čerstvé jahody
  • postrúhaná čokoláda
Postup:

1.Najskôr vyšľaháme sneh.

2. Vyšľaháme žĺtky s cukrom do penista a postupne pridáme preosiatu múku.

3. Jemne vmiešame tuhý sneh z bielkov.

4. Toto cesto používam aj na rolády (kypriaci prášok nedávam) Cesto vylejeme do maslom vymastenej formy (na spodok sa môže dať papier na pečenie, ktorý som tiež vymastila maslom a priemer formy ktorú som použila je 20cm, výška 6cm)

A dáme do vyhriatej rúry a pečieme (pri plynovej, tretí stupeň) približne 35-40 minút (skúšame potom špajdlou, ak sa cesto neprilepí, je upečené) Necháme dobre vychladnúť.

5. Cukor zmiešame s kyslou smotanou.

6.Vychladnutý korpus vyberieme z formy, dáme dole papier a korpus vložíme späť do formy. Dáme plnku a poukladáme jahody.

7. Dáme stuhnúť do chladničky aspoň na 2 hod. lepšie sa potom krája (niekedy dávam do mrazničky)

Prajem dobrú chuť!













24. 3. 2013

Karamelové cupcakes


Tieto tortičky som spravila na našu rodinnú oslavu...tak ponúkam recept aj pre inšpiráciu blížiacej sa Veľkej noci ;-)

Cesto:
  • 70 g cukor kryštálový
  •  3 vajcia
  •  100 ml voda horúca
  •  100 ml olej
  •  1/2 balíčka-prášok do pečiva
  • múka hladká
  • cukor kryštálový
Plnka:
  • 80 - 100 g cukor práškový
  •  110 g maslo
  •  1/2 l mlieko
  •  40 g (krémový prášok) Zlatý klas
  •  2 PL múka hladká
Postup:

70g kryštálového cukru upálime na karamel, pridáme 100ml horúcej vody ( spraví sa z toho jedna lízatková hmota, ale miešaním a varením sa to zas rozpustí, nesmú zostať hrčky ) a necháme vychladnúť.


Tri celé vajcia odvážime (aj so škrupinami), koľko budú vážiť, tak toľko treba odvážiť cukru a múky (vážili 164g).... (ja som dala menej cukru, stačí tých 80g)


Žĺtky vyšlaháme s cukrom a vlejeme 100ml oleja a vychladnutý karamel.
Preosiatu múku rozmiešanú s kypriacim práškom a opatrne vmiešame vyšľahaný sneh.


Papierové košíčky vložíme do formy na muffiny-12ks a napĺňajte len do 2/3 pretože počas pečenia naberú objem. Dáme do vyhriatej rúry a upečieme (piekla som v plynovej rúre, tretí stupeň tých 20-25 minút)


Spravíme plnku: 1/2 litra mlieka rozdelíme, zbytok dáme variť a do zvyšného mlieka dáme zlatý klas a 2 polievkové lyžice hladkej múky a uvaríme hustý krém, ktorý necháme dobre vychladnúť (občas premiešame) Maslo vymiešame s cukrom.

Vychladnutý puding vmiešame do masla a nakoniec dobre vyšľaháme ( maslo a puding, musí byť rovnakej teploty, lebo sa krém zrazí)


Po vybratí z rúry necháme cupcakes 2 min. v plechu, potom ich povyberáme a necháme vychladnúť.


A ľubovoľne ozdobíme.


V reze.


Prajem dobrú chuť!



A moje milované kvety od mojich najdrahších ♥♥♥










25. 2. 2013

Karamelová bábovka



Jemná, lahodná chuť bábovky...no, ak ju upečiete posúďte sami ;-) Toto cesto mám vyskúšané aj na Škoricovú roládu



Cesto:
  • 3 vajcia
  •  70g kryštálového cukru
  •  100 ml horúcej vody
  •  100 ml oleja
  • 1 kypriaci prašok do pečiva
  • hladká múka
  • kryštálový cukor

Postup:

70g kryštálového cukru upálime na karamel.



Pridáme 100ml horúcej vody ( nezľaknúť sa, hoci sa z toho spraví jedna lízatková hmota, ale miešaním a varením sa to zas rozpustí, nesmú zostať hrčky ) a necháme vychladnúť.


Tri celé vajcia odvážime (aj so škrupinami), koľko budú vážiť, tak toľko treba odvážiť cukru a múky (vážili 197g, tak toľko dať aj cukru a múky)...ja som dala menej cukru, stačí 80g.



Žĺtky vyšlaháme s cukrom a kto má rád, môže pridať 1 čajovú lyžičku mletej škorice (ale nemusí byť) Vlejeme 100ml oleja a vychladnutý karamel.


Preosiatu múku rozmiešanú s kypriacim práškom.


A opatrne vmiešame vyšľahaný sneh.



Cesto (je hustejšie) dáme do bábovkovej formy, ktorú sme vopred vymazali a vysypali múkou alebo jemnou strúhankou, formu som použila s rozmerom (205 mm x 205 mm)

Vo vyhriatej rúre (piekla som v plynovej) bábovku pečieme asi 45-50 minút. Skúšame špajdlou, ak sa cesto neprilepí, je upečená) Necháme dobre vychladnúť a vyklopíme.




Prajem dobrú chuť a príjemné posedenie pri kávičke :-)


Vždy ma poteší, keď moje recepty majú úspech aj u druhých a pošlú mi aj fotku ich výtvoru. Takto krásne sa bábovka vydarila Eliške a žienke pod nickom turistka :-) Eliška ju spravila aj v bezlepkovej verzii a hladkú múku nahradila za MIX C











LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...