Zobrazujú sa príspevky s označením vanilkový cukor. Zobraziť všetky príspevky
Zobrazujú sa príspevky s označením vanilkový cukor. Zobraziť všetky príspevky

7. 10. 2018

Jablkový koláč so snehom

Jeseň vonia aj jablkami a tento koláč je jemný, chutný a určite ho mnohé gazdinky poznajú:)




Cesto zvyknem pripraviť aj podľa tohto môjho obľúbeného receptu Babkin jablkový koláč stačí z polovičnej dávky.

Cesto:

  • 300 g múka hladká
  • 50 g cukor práškový
  • 125 g maslo
  • 1/2 kypriaci prášok
  • 3 žltka
  • 1-2 PL biely jogurt alebo kyslá smotana

Plnka:
  • 1 kg jablká
  • cukor podľa chuti
  • vanilkový cukor
  • škoricový cukor
Sneh:
  • 6 PL cukor práškový
  • 3 bielka (ja som mala ešte zvyšné bielka, tak som pridala ešte z dvoch vajec)
Postup:

  1. Z uvedených surovín si vypracujeme cesto a vyvaľkáme (vaľkám na papieri na pečenie a tak prenesiem na plech, ktorý vymažem maslom a vysypem múkou).
  2. Cesto popicháme vidličkou a dáme nastrúhané jablká ktoré posypeme cukrom podľa chuti.
  3. Dáme piecť na 180 stupňov cca 20-25 minút a potom na jablkovú plnku natrieme sneh a ešte dáme piecť cca 10-15 minút (zaleží od typu rúry, treba si odsledovať)
Koláč je najlepší na druhý deň :)





Dobrú chuť!




4. 4. 2015

Orechové koláčiky



Sú voňavé, krehké a ich príprava je jednoduchá.

Cesto:
  • 250 g múka hladká
  • 30 g cukor práškový
  • 150 g maslo zmäknuté
  • 1-2 PL smotana kyslá
Plnka:
  • 200 g vlašské orechy mleté
  • 40 g cukor kryštálový
  • 1 PL cukor vanilkový
  • 150 ml mlieko
Postup:

Zo surovín vypracujeme vláčne cesto a rozdelíme na dve časti, alebo necháme jednu časť.


Cesto rozvaľkáme na papieri na pečenie.


Orechovú plnku si pripravíme tak, že pomleté orechy premiešame s cukrom, zalejeme horúcim mliekom a trochu necháme prejsť varom. Je lepšie ak je plnka hustejšia a necháme vychladnúť. Plnku natrieme a cesto pomocou papiera zavinieme do rolády.


Zabalíme do fólie a dáme do mrazničky stuhnúť na 15-20 minút ( lepšie sa potom krájajú plátky).


Pokrájame na 5 mm plátky (kto chce môže aj hrubšie) a poukladáme na plech vyložený papierom na pečenie. Pečieme približne 20 min. na 180 stupňov.


Z tejto dávky vyšlo 55 kusov.


Prajem dobrú chuť!






Inšpirácia na Veľkú noc :-) Babkin jablkový koláč


...kus koláča od korbáča






23. 3. 2013

Ananásový koláč


inšpirácia aj na Veľkú noc ;-)

Cesto:
  • 4 ks vajcia celé
  •  3 PL cukor kryštálový
  •  3 PL voda horúca
  •  6 PL múka polohrubá
  •  1/2 bal. kypriaci prašok do pečiva
Plnka:
  • ananás čerstvý
  • 400 g tvaroh jemný mäkký
  • 2 PL cukor práškový
  • 1 PL cukor vanilkový
Postup:

Vajcia s cukrom dobre vyšľaháme, pridáme horúcu vodu a preosiatu múku rozmiešanú s kypriacim práškom.
Cesto vylejeme na plech (ja som dala s rozmerom 36x26 cm ( môže sa dať aj na menší) vyložený papierom na pečenie (papier som troška vymastila olejom) a upečieme (plynová rúra: 3 stupeň približne tých 10-15 min.) Po upečení dáme cesto na vlhkú utierku (potom sa ľahko dáva dole papier) a necháme vychladnúť.


Tvaroh zmiešame s cukrom.


Ananás očistíme a pokrájame na plátky.


V strede som formičkou povykrajovala kvietky, na ozdobenie vrchu koláčika.


Formičkou povykrajujeme kolieska.


A naplníme (dávala som len 1/2 koliečka ananásu).


Ešte mi vyšli aj menšie koláčiky bez ananásu.


Vyšlo 10-12ks (záleží aj od veľkosti formičky)


A ľubovoľne ozdobíme.


Dobrú chuť!


Všetkým prajem krásne blížiace sa Veľkonočné sviatky! :-)




19. 2. 2013

Tvarohovo-kakaové minitortičky


Inšpirácia nielen na detskú narodeninovú párty a kedže detská oslava je spojením zábavného pečenia, hier, radosti a smiechu, tak ponúkame recept aj Vám ;-)


Cesto:

  • 4 ks vajcia
  • 3 PL-cukor práškový
  • 4PL-múka polohrubá
  • 2PL polievkové lyžice kakaa (kvalitné)
  •  1/2 balíčka prášok do pečiva 
  • 3PL horúca voda
Plnka:
  • 400g tvaroh jemný mäkký (nie hrudkovitý)
  • 1PL cukor vanilkový
  • 2PL cukor práškový
Poleva čokoládová:

  • 50g čokoláda tmavá ( 70 a viac %)
  • 20g maslo

Postup:

Celé vajcia s cukrom vyšľaháme a pridáme horúcu vodu.


Pridáme preosiatu múku rozmiešanú s kypriacim práškom a vmiešame kakao. Cesto vylejeme na plech (ja som dala s rozmerom 36x26 cm ( môže sa dať aj na menší) vyložený papierom na pečenie (papier som troška vymastila olejom) a upečieme (plynová rúra: 3 stupeň približne tých 10-15 min.)


Po upečení dáme cesto na vlhkú utierku (potom sa ľahko dáva dole papier) a necháme vychladnúť. Formičkou povykrajujeme kolieska, alebo ľubovoľné tvary.


Priemer formičky 4,5 cm.


Tvaroh zmiešame s cukrom.


A naplníme.


Troška plnky si necháme aj na ozdobenie. Spravíme si polevu, ktorú pripravíme z 50g čokolády ( s obsahom 70% kakaa)  20g masla a roztopíme vo vodnom kúpeli a ponamáčame minitortičky v poleve, vrch ozdobíme zvyškom tvarohovej plnky.


Z odrezkov spravíme guľky. Podľa chuti pridáme citrónovú šťavu.


A med.


Vyformujeme malé guľky a obalíme ich v kokosovej múčke.




Z tejto dávky vyšlo 16ks minitortičiek a 5ks kokosových guliek.


Prajem dobrú chuť!





Minitortičky vyskúšala aj Ivča a takto krásne sa jej vydarili, ďakujem za krásnu fotku :-)












1. 12. 2012

Jablková torta s čokoládovou polevou


S jablkami svieža, voňavá a lákavá aj na najkrajšie sviatky roka-Vianoce :-)

Cesto:
  • 5 ks vajcia
  • 4 polievkové lyžice cukor kryštál
  • 5 polievkových lyžíc múka polohrubá
  • 1 polievková lyžica citrónová šťava
  • z polovice citróna, citrónová kôra
Plnka:

  • 1kg jablká
  •  1PL cukor kryštál
  •  200 ml voda
  •  40g zlatý klas - krémový prášok
  • 1 cukor vanilkový
  • 1 čajová lyžička škorica mletá

Postup:
Najskôr vyšľaháme sneh a vymiešame žĺtky s cukrom do penista, pridáme šťavu z citróna. V preosiatej múke, rozmiešame citrónovú kôru a dáme do žĺtkovej masy (kypriaci prášok do pečiva nedávam). Opatrne vmiešame tuhý sneh z bielkov.


Cesto vylejeme do olejom vymastenej formy (na spodok sa môže dať papier na pečenie, ktorý som tiež vymastila a priemer formy ktorú som použila je 20cm, výška 6cm)..je to taká mini torta ;-)
 A upečieme (plynová rúra: 3 stupeň) tých 35-40 minút...treba skúšať špajdlou) Korpus necháme vychladnúť.

Zatiaľ si nastrúhame jablká a pridáme mletú škoricu. Do 200ml vody si rozmiešame krémový prášok-zlatý klas, vanilkový cukor, kryštálový cukor a vylejeme do hrnca s postrúhanými jablkami. Privedieme k varu a povaríme asi 5 minút (stále miešať) a necháme vychladnúť.


Vychladnutý korpus vyberieme z formy, dáme dole papier, prekrojíme a dáme plnku (môžme prekrojiť aj 2x, ja som len 1x) 


Polejeme čokoládovou polevou, ktorú pripravíme zo 150 g čokolády ( s obsahom 70% kakaa) a 95g masla a roztopíme vo vodnom kúpeli.


A ľubovoľne ozdobíme. S dcérkou sme povykrajovali z jablka, takéto ozdoby :-)...rezané časti jablka, potrieme rozkrojeným citrónom, aby sme zabránili hnedému zafarbeniu.


 Prajem dobrú chuť!






LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...