Zobrazujú sa príspevky s označením jablka. Zobraziť všetky príspevky
Zobrazujú sa príspevky s označením jablka. Zobraziť všetky príspevky

7. 10. 2018

Jablkový koláč so snehom

Jeseň vonia aj jablkami a tento koláč je jemný, chutný a určite ho mnohé gazdinky poznajú:)




Cesto zvyknem pripraviť aj podľa tohto môjho obľúbeného receptu Babkin jablkový koláč stačí z polovičnej dávky.

Cesto:

  • 300 g múka hladká
  • 50 g cukor práškový
  • 125 g maslo
  • 1/2 kypriaci prášok
  • 3 žltka
  • 1-2 PL biely jogurt alebo kyslá smotana

Plnka:
  • 1 kg jablká
  • cukor podľa chuti
  • vanilkový cukor
  • škoricový cukor
Sneh:
  • 6 PL cukor práškový
  • 3 bielka (ja som mala ešte zvyšné bielka, tak som pridala ešte z dvoch vajec)
Postup:

  1. Z uvedených surovín si vypracujeme cesto a vyvaľkáme (vaľkám na papieri na pečenie a tak prenesiem na plech, ktorý vymažem maslom a vysypem múkou).
  2. Cesto popicháme vidličkou a dáme nastrúhané jablká ktoré posypeme cukrom podľa chuti.
  3. Dáme piecť na 180 stupňov cca 20-25 minút a potom na jablkovú plnku natrieme sneh a ešte dáme piecť cca 10-15 minút (zaleží od typu rúry, treba si odsledovať)
Koláč je najlepší na druhý deň :)





Dobrú chuť!




1. 12. 2012

Jablková torta s čokoládovou polevou


S jablkami svieža, voňavá a lákavá aj na najkrajšie sviatky roka-Vianoce :-)

Cesto:
  • 5 ks vajcia
  • 4 polievkové lyžice cukor kryštál
  • 5 polievkových lyžíc múka polohrubá
  • 1 polievková lyžica citrónová šťava
  • z polovice citróna, citrónová kôra
Plnka:

  • 1kg jablká
  •  1PL cukor kryštál
  •  200 ml voda
  •  40g zlatý klas - krémový prášok
  • 1 cukor vanilkový
  • 1 čajová lyžička škorica mletá

Postup:
Najskôr vyšľaháme sneh a vymiešame žĺtky s cukrom do penista, pridáme šťavu z citróna. V preosiatej múke, rozmiešame citrónovú kôru a dáme do žĺtkovej masy (kypriaci prášok do pečiva nedávam). Opatrne vmiešame tuhý sneh z bielkov.


Cesto vylejeme do olejom vymastenej formy (na spodok sa môže dať papier na pečenie, ktorý som tiež vymastila a priemer formy ktorú som použila je 20cm, výška 6cm)..je to taká mini torta ;-)
 A upečieme (plynová rúra: 3 stupeň) tých 35-40 minút...treba skúšať špajdlou) Korpus necháme vychladnúť.

Zatiaľ si nastrúhame jablká a pridáme mletú škoricu. Do 200ml vody si rozmiešame krémový prášok-zlatý klas, vanilkový cukor, kryštálový cukor a vylejeme do hrnca s postrúhanými jablkami. Privedieme k varu a povaríme asi 5 minút (stále miešať) a necháme vychladnúť.


Vychladnutý korpus vyberieme z formy, dáme dole papier, prekrojíme a dáme plnku (môžme prekrojiť aj 2x, ja som len 1x) 


Polejeme čokoládovou polevou, ktorú pripravíme zo 150 g čokolády ( s obsahom 70% kakaa) a 95g masla a roztopíme vo vodnom kúpeli.


A ľubovoľne ozdobíme. S dcérkou sme povykrajovali z jablka, takéto ozdoby :-)...rezané časti jablka, potrieme rozkrojeným citrónom, aby sme zabránili hnedému zafarbeniu.


 Prajem dobrú chuť!






26. 11. 2012

Kakaový koláč s jablkami


Jednoduchý koláč s hviezdičkami má svoje čaro aj na Vianoce....tak pre inšpiráciu ponúkam aj Vám ;-)...alebo voňavý, perníkový TU


Suroviny:
  • 5 ks vajcia
  • 110 g hnedý cukor
  • 100ml olej
  • 250ml mlieka
  • 370 g polohrubá múka
  • 1 kypriaci prášok do pečiva
  • 2-3 PL kakao
  • jablká (väčšie 4ks)
Celé vajcia vyšľaháme s cukrom a vlejeme olej, mlieko, múku rozmiešanú s kypriacim práškom a premiešame.


Pridáme kakao.


A dobre vymiešame metličkou alebo ručným šľahačom. Cesto vylejeme na vymastený a múkou vysypaný plech (36x26cm) a dáme jablká.



Dáme do vopred vyhriatej rúry a pečieme, pri plynovej rúre tých 25-30 minút. Po upečení necháme koláč vychladnúť a posypeme práškovým cukrom.

Prajem dobrú chuť!




10. 11. 2012

Jablkovo-makový koláč



Milujem vôňu čerstvo upečeného koláča, v ktorom sú jabĺčka, pripomína mi vždy ten babkin :-) Jablká sú výborné v kombinácií s makom, koláč je potom chuťovo výborný, vláčny a pre milovníkov maku ako stvorený ;-)








Suroviny:
  • 250g múka hladká
  • 150g maslo
  • 50g cukor práškový
  • 1 celé vajce
  • 1/2 balíčka cukor vanilkový
Plnka:

  • 200g pomletý mak
  • 100g cukor hnedý (alebo práškový)
  • 2-3 postrúhané veľké jablká
  • z 1/2 citróna-kôra
  • 250ml horúce mlieko
(kto má rád, môže pridať ešte 80g hrozienok)


Postup:

Z preosiatej múky, masla, vajíčka, práškového a vanilkového cukru, zamiesime vláčne krehké cesto.


Cesto rozdelíme, jedna časť, tá väčšia pôjde na spodok formy a zo zvyšného cesta povykrajujeme hviezdičky, alebo iné rôzne tvary.

Cesto rozvaľkáme (ja som si pomohla papierom na pečenie, kde som si podľa formy, obkreslila kruh a pomocou papiera som cesto preložila do maslom vymastenej formy)

Cestom vyložíme formu a aj bočné steny okrúhlej formy. Použila som s priemerom 27 x 27 x 3.6 cm. Cesto popicháme vidličkou a dáme makovú plnku.



Makovú plnku si pripravíme tak, že rozmiešame pomletý mak s cukrom, pridáme postrúhanú citrónovú kôru a zalejeme horúcim mliekom. Pridáme nastrúhané jablká (Evka, ešte raz ďakujem za výborné jablká z tvojej záhradky :-))


Na makovú plnku povykrajujeme hviezdičky, to s radosťou pomáhala moja šikovná dcérka :-))


Dáme upiecť v rozohriatej rúre asi na 200 stupňov, až kým koláč nechytí ružovkastý nádych (v plynovej rúre asi tých 30-35 minút) Po upečení necháme koláč vychladnúť a môže sa ešte posypať práškovým cukrom.



Prajem dobrú chuť! :-)



Tu som použila malú obdĺžnikovú formu a dala viac maku.




Vždy ma poteší, keď moje recepty majú úspech aj u druhých a pošlú mi aj fotku ich výtvoru. Takto krásne sa koláč vydaril Andrejke :-)


A takto krásne sa vydaril Tatianke a dokonca ho ešte aj chuťovo vylepšila, pridala slivky a posýpku :-)






21. 10. 2012

Jablková torta


Jablká a jablkové koláče sú u nás obľúbené a kedže som dostala jabĺčka od priateľky Evky ♥ tak som vyskúšala takúto tortičku. Recept podobný ako aj Tu ( babkin jablkový koláč) 


Suroviny:

  • 400g hladká múka
  • 180g masla
  • 80g práškový cukor
  • 1/2 kypriaci prášok do pečiva
  • 2 vajcia
  • 2PL mlieko
  • 1PL kakao

Plnka:
  • 1kg jablká
  • podľa chuti cukor kryštál a mletá škorica

Postup:

Všetky prísady na cesto spracujeme a rozdelíme na dva rovnaké diely.


A do jednej časti pridáme kakao a dobre vypracujeme.


Necháme 30 minút odpočinúť.


Jablká ošúpeme a nastrúhame.


Bledé cesto rozdelíme ešte na dve časti, vyvaľkáme a prenesieme do okrúhlej formy (ja som si pomohla papierom na pečenie, kde som si podľa formy obkreslila potrebnú veľkosť, a cesto som na papieri vyvaľkala. Pomocou papiera som cesto preložila)
(priemer formy 24cm)


Striedavo do formy dávame najskôr bledé cesto, postrúhané jablká.



Kakaové cesto (tiež rozdelíme na dve časti) a pridáme jablká.


A zase bledé cesto, jablká a končíme kakaovým cestom.


Kto chce, môže pridať aj tvarohovú plnku.

Popicháme vidličkou  a dáme do vyhriatej rúry a pečieme pomaly, v plynovej rúre približne tých 60 minút.


Po upečení a vychladnutí posypeme práškovým cukrom a pokrájame.



             Dobrú chuť!




LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...