7. 10. 2018

Jablkový koláč so snehom

Jeseň vonia aj jablkami a tento koláč je jemný, chutný a určite ho mnohé gazdinky poznajú:)




Cesto zvyknem pripraviť aj podľa tohto môjho obľúbeného receptu Babkin jablkový koláč stačí z polovičnej dávky.

Cesto:

  • 300 g múka hladká
  • 50 g cukor práškový
  • 125 g maslo
  • 1/2 kypriaci prášok
  • 3 žltka
  • 1-2 PL biely jogurt alebo kyslá smotana

Plnka:
  • 1 kg jablká
  • cukor podľa chuti
  • vanilkový cukor
  • škoricový cukor
Sneh:
  • 6 PL cukor práškový
  • 3 bielka (ja som mala ešte zvyšné bielka, tak som pridala ešte z dvoch vajec)
Postup:

  1. Z uvedených surovín si vypracujeme cesto a vyvaľkáme (vaľkám na papieri na pečenie a tak prenesiem na plech, ktorý vymažem maslom a vysypem múkou).
  2. Cesto popicháme vidličkou a dáme nastrúhané jablká ktoré posypeme cukrom podľa chuti.
  3. Dáme piecť na 180 stupňov cca 20-25 minút a potom na jablkovú plnku natrieme sneh a ešte dáme piecť cca 10-15 minút (zaleží od typu rúry, treba si odsledovať)
Koláč je najlepší na druhý deň :)





Dobrú chuť!




31. 8. 2018

Makové koláčiky



Nedávno som pridala recept na orechové klikni sem a dnes vám ponúkam recept na makové koláčiky, ktoré sa chuťovo skvele dopĺňajú s ríbezľovým džemom.

Suroviny:

  • 125 g maslo
  • 250 g múka hladká
  • vanilkový cukor
  • 1 PL cukor práškový 
  • 3 PL biely jogurt
  • 100 g mak
  • ríbezľový džem
Postupujeme podľa tohto receptu Orechové koláčiky (mini)

Prajem dobrú chuť!


28. 8. 2018

Orechové koláčiky (mini)

Tieto malé voňavé koláčiky ktoré majú aj názov orechové gombíky, robievam  na Vianoce a až dnes sa mi podarilo recept pridať...však za chvíľu tu máme sviatky zas a dajú sa spraviť v ľubovoľnom čase :)




Suroviny:

  • 100 g orechy vlašské (alebo lieskové)
  • 300 g múka hladká
  • vanilkový cukor (podľa chuti)
  • 1 PL cukor práškový
  • 200 g maslo
  • 2 žĺtky (alebo namiesto žĺtkov 1-2 PL biely jogurt)
  • na ozdobenie džem a lieskovce
Postup:

  1. Pomleté orechy zmiešame s cukrom, múkou, pridáme žĺtka (alebo jogurt) a zmäknuté maslo.
  2. Vypracujeme vláčne cesto a necháme v chladničke odležať (niekedy nenechávam).
  3. Z cesta vytvarujeme valčeky, pokrájame a vytvarujeme malé guľky.
  4. Poukladáme na plech a opakom varechy spravíme jamky a do niektorých vložíme lieskový orech.
  5. Pečieme na 180 stupňov približne 15-17 min.
  6. Vychladnuté ozdobíme džemom.


Dobrú chuť!



Recept na ríbezľový džem klikni sem



Marhuľový džem klikni sem

Z čiernych ríbezlí klikni sem

Jahodový džem klikni sem


11. 8. 2018

Ovocný pohár s tvarohom

Osviežujúci a lahodný zároveň. Ovocie si môže každý dať podľa svojej chuti, výborný bol aj s malinami :-)




Stačí nám len pár surovín:


  • 500 g tvaroh jemný
  • 200 g 16% smotana kyslá
  • vanilkový cukor
  • 1 PL cukor práškový
  • ovocie 

  1. Tvaroh, smotanu rozmiešame s cukrom, pridáme vanilkový cukor a rozdelíme do dvoch misiek.  
  2. Ovocie roztlačíme vidličkou, pridáme do misky a dobre vymiešame.
  3. Striedavo dáme do pohárov, ozdobíme ovocím, mätou a dáme chladiť.





Prajem dobrú chuť!







23. 5. 2018

Citrónovo - limetkový koláč s ricottou



Príprava koláča je jednoduchá a tá vôňa a chuť po citrónoch a limetky je skvelá.



Cesto:

  • múka hladká 250 g
  •  maslo zmäknuté 140 g
  • cukor práškový 40 g
  • kypriaci prášok do pečiva - 1 čajová lyžička
  •  biely jogurt 2 PL
  • kôra citrónová 
Plnka:
  •  chemicky neošetrené citróny 2 ks
  •  limetka 1 ks
  • cukor práškový 100 g
  •  solamyl 80 g
  •  vajcia 3 ks
  •  ricotta syr 500 g
  • vanilkový cukor (podľa chuti)
Postup:

1. Z uvedených surovín vypracujeme vláčne krehké cesto a rozvaľkáme na papieri na pečenie.
Pomocou papiera alebo valčeka cesto prenesieme na pomastený a múkou vysypaný plech, použila som hlboký s rozmerom 34x24.

2. Vložíme do vyhriatej rúry a pri teplote 170 stupňov pečieme približne tých 15 minút.

3. Ricottu zmiešame s cukrom, solamylom a postupne pridáme vajcia, kôru a šťavu z citrónov.

4. Plnku nalejeme na cesto a koláč dáme zase piecť cca 30 minút, kto chce može vybrať skôr, posypať cukrom a ešte dať dopiecť.

5. Koláč je najlepší na druhý deň z chladničky. Inšpirovala som sa týmto receptom klikni sem a týmto autorke ďakujem :) 

6. Recept som si podľa seba trochu upravila.



                                                                                                             Prajem dobrú chuť!













12. 7. 2016

Čokoládová zmrzlina

Domáca je naj!



Suroviny:

  • 250 ml mlieko
  • 150 g cukor kryštálový
  • 100 g horká čokoláda (kvalitná 75%)
  • 1 ČL kakao kvalitné
  • 250 ml smotana šľahačková 33%
Príprava:

Mlieko s cukrom dáme variť a keď už vrie, pridáme na kúsky pokrájanú čokoládu a preosiate kakao.


 Túto zmes dáme bokom, už nevaríme a miešame pokým sa čokoláda nerozpustí. 


Necháme vychladnúť a zatiaľ si vyšľaháme smotanu a vmiešame do vychladeného krému.


Ak máte zmrzlinovač, tak zmrzlinu dokončite podľa návodu k nemu a ak nie, tak nalejte krém do vhodnej uzatvárateľnej nádoby na mrazenie a dáme do mrazničky na 5 hod.


Behom mrazenie je vhodné, ak sa zmrzlina premieša, aby sa netvorili kryštáliky. Zo začiatku každú štvrťhodinu a potom každú pol hodinu.

Zdroj receptu som našla: klikni tu a týmto autorovi ďakujem za výborný recept.

Vyskúšala som aj marhuľovú :-)




Prajem krásne leto a dobrú chuť!



26. 3. 2016

Karamelové rezy na oplátke.



Tieto rezy rada robievala naša starká a recept mám z jej receptovej písanky.

Cesto:
  • 6 vajec
  • 200 g kryštálového cukru
  • 200 g pomletých orechov ( ja som dala lieskovce)
  • 3 PL strúhanky
  • 3 PL hladkej múky
  • 1/2 balíčka prášku do pečiva
Plnka:

  • 1 konzerva sladeného kondenzovaného mlieka
  • 250 g masla
Postup:

Vajcia vyšľaháme s cukrom a postupne pridávame orechy, strúhanku a múku zmiešanú s práškom do pečiva.

Plech na bokoch vymastíme a vystelieme ho oplátkami a na ne vylejeme cesto.

Dáme upiecť do vyhriatej rúry na 180 stupňov a pečieme približne 40 min.

Upečené cesto necháme vychladnúť.

Plnka:

Neotvorenú konzervu kondenzovaného mlieka vložíme do hrnca s vodou a 2 hod. varíme, aby skaramelizovalo. Po vychladnutí konzervu otvoríme, vyberieme karamel a zmiešame so zmäknutým maslom. Plnku natrieme na cesto a vrch koláča posypeme posekanými, nasucho opraženými orechmi (nemusia byť) alebo postrúhanou čokoládou.



Dobrú chuť!


Na veľkonočné sviatky, zvykneme robievať aj Linecké pečivo

Moja šikovná dcérka mi veľmi rada pomáha a takto pekne naaranžovala, odfotila (za mojej pomoci aj upiekla) linecké koláčiky.







Ešte pár fotiek pre potešenie :-)


Prví poslovia jari:-)





Príjemné prežitie veľkonočných sviatkov, veľa zdravia a pohody Vám želá Ywett

                                                                                                   


13. 3. 2016

Veľkonočné inšpirácie.



K blížiacim sa Veľkonočným sviatkom sme s mojou šikovnou dcérkou, vytvorili tieto vajíčka, zdobené netradičnou technikou (na tie krásne maľované si ja netrúfam, takže aj toto je riešenie) Možno vás inšpirujú a vytvoríte si spoločne s deťmi aj vy niečo podobné, na spríjemnenie Veľkej noci.













A ešte srdiečka od dcérky :-)






25. 7. 2015

Čokoládové nepečené košíčky



Z horkej čokolády s chuťou rôzneho ovocia a s tvarohovou plnkou. Ponúkam pre inšpiráciu na detskú, alebo narodeninovú párty aj pre dospelých ako chladený, svieži mini letný dezert ideálny na tieto horúce dni.

Suroviny:

  • 200 g horká čokoláda (70%)
  • 500 g tvaroh termizovaný
  • 1 PL cukor vanielkový
  • 2 PL cukor práškový
  • 20 g maslo
  • maliny, broskyne, černice...
Postup:

1. Formičky (10ks) vystelieme alobalom.



2.Tvaroh rozmiešame s cukrom.



3.S troškou masla vo vodnom kúpeli roztopíme čokoládu.


4. Čokoládu pomaly nalievame do formičiek (nie veľa).


5. Rozotrieme aj na boky a dáme na chvíľku stuhnúť do mrazničky.


6. Pridáme tvarohovú plnku.


7. Polejeme zvyškom čokolády a dáme stuhnúť do chladničky.


8. Vyberieme z formičiek a dáme dole alobal.


9. Ľubovoľne ozdobíme.


Prajem dobrú chuť!






LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...