1. 5. 2012

Muffiny s horkou čokoládou



Inšpirácia pre detičky na MDD, kedže radi pomáhajú aj pri pečení ;-)

Suroviny:

  • 150 g hladkej múky
  • 120 g hnedého cukru
  • 50 g solamyl
  •  1/2 balíčka kypriaci prášok
  • 2 celé vajíčka
  • 100 ml oleja
  • 100 ml mlieka
  • 100 g horkej 70% čokolády
Postup:

Do misky dáme múku, cukor, solamyl, kypriaci prášok a premiešame. Pridáme vajíčka, olej.


Mlieko a premiešame. Cesto má byť vymiešané krátko a zľahka a nemalo byť riedke a ani príliš husté.


Posekanú čokoládu.


Papierové košíčky vložíme do formy na muffiny-12ks a napĺňajte len do 2/3 pretože muffiny počas pečenia naberú objem.


Dáme do vyhriatej rúry a pečieme asi 15-20 minút na 170°C (pri plynovej rúre, tretí stupeň tých 20-25 minút) Po vybratí z rúry necháme mufiny 1-2 min. v plechu, potom ich povyberáme.


          Prajem dobrú chuť!


Veľmi radi chodíme do prírody a spolu s dcérkou fotíme všetku tú nádheru.


Aj v lese je krásne :-)



Aj takéto milé stvorenie sme stretli :-)




Ako slniečko :-))


A zbožňujeme tieto nádherné zvieratá :-)



A takéto nezbierame, ale len fotíme :-))


Skoro nám uletel :-))


Prajeme krásny dník!


29. 4. 2012

Kakaový koláč s tvarohom a lieskovcami


Cesto:



  •  250g múka polohrubá
  •  160g masla
  •  50g cukor práškový
  •  1 celé vajce
  •  1/2 balíčka cukor vanilkový
  • 2PL kakaa

Plnka:

  • ríbezľový lekvár
  • 100g lieskovce
  • 250g jemný tvaroh
  • 1/2 balíčka cukor vanilkový
  • 1PL kryš.cukor
  • 1PL hnedý cukor (do pomletých lieskovcov, nemusí byť)

Postup:

Z preosiatej múky, masla, vajíčka, kakaa, práškového a vanilkového cukru, zamiesime vláčne krehké cesto.


Vypracované cesto, necháme v chladničke 1 hod. odpočívať.
Cesto rozvaľkáme (ja som si pomohla papierom na pečenie, kde som si podľa formy, obkreslila kruh a pomocou papiera som cesto preložila do formy) troška cesta som nechala na ozdoby (hviezdičky)


Tvaroh si vymiešame s cukrom.
Cestom vyložíme vymastenú formu a aj bočné steny okrúhlej formy. Použila som formu s priemerom 27 x 27 x 3.6 cm. Cesto popicháme vidličkou. 


 Natrieme lekvárom a dáme pomleté lieskovce.


Tvarohovú plnku.


Zo zvyšného cesta povykrajujeme hviezdičky.


 Poukladáme na koláč.


A dáme upiecť v rozohriatej rúre (v plynovej asi tých 25-30 minút). Po upečení necháme koláč vychladnúť a môže sa ešte posypať práškovým cukrom.




                                              Prajem dobrú chuť!





25. 4. 2012

Chrumkavé bielkové tyčinky


Suroviny:


  •  400g múka hladká
  •  250g maslo 
  •  2 vajcia
  •  1 cukor vanilkový
  •  200g cukor práškový
  •  džem ríbezľový  (alebo višňový)

Postup receptu:


Do misky dáme preosiatu múku, maslo, 2 žĺtky a vanilkový cukor a spracujeme.


Cesto dáme na pomúčenú dosku a vyvaľkáme na hrúbku 5mm.


A krájame rovnaké tyčinky. Ja som si spravila šablónu z tvrdšieho papiera ;-)


Bielka vyšľaháme s práškovým cukrom ale najskôr vyšľahať bielka a až potom pridať cukor a ešte šľahať do tuha.


Plech vyložíme mastným papierom a poukladáme tyčinky, ktoré natrieme snehom. A v mierne vyhriatej rúre upečieme (mám plynový šporák tak asi na tretí stupeň a radšej pomaly) pečieme tých 20 minút. Počas pečenia dávame pozor, aby nezhoreli.


Po upečení, necháme vychladnúť(vyšlo mi 38ks, nezlepených)


Natrieme lekvárom a spojíme.


                                      Dobrú chuť!



Zemiakovo-šunkové kvietky

Slaná chuťovka a inšpirovala som sa receptom z časopisu, Katarínka-extra. Tam boli vykrajované hríbiky a ja som spravila kvietky a môžu sa vykrajovať formičkou aj iné tvary.



Suroviny:


  •  100g múka hladká
  •  100g uvarených zemiakov v šupke 
  •  100gmaslo
  •  80g  posekaná šunka
  •  1/2 lyžičky soľ



Na posypanie:



  •   strúhaný syr udený
  • mak
  •  1 rozšlahané vajce na potretie



Potrebné suroviny.


Postrúhané zemiaky premiešame s múkou a soľou.


Pridáme nasekanú šunku a maslo.


Vypracujeme cesto, ktoré potom necháme v chladničke 1 hod. odpočívať.


Cesto vyvaľkáme na pomúčenej doske na hrúbku 5mm (môže byť aj viac)


A povykrajujeme kvietky.


Kvietky dáme na plech vyložený papierom na pečenie a potrieme vajíčkom. Na jednu stranu kvietka dáme syr a na druhú mak. Pečieme pri teplote 200°C 12 minút do ružova.


                                  Dobrú chuť!!!

22. 4. 2012

Lístkové chuťovky s bryndzovou plnkou


Túto pochúťku si môžme zobrať, aj na piknik do prírody ;-)



Suroviny:
  • 400g lístkové cesto
  •  250g bryndza májová
  •  2 menšie zemiaky varené v šupe
  • 1ks cibuľka mladá
  •  1ks vajce na potretie

Postup:

Nachystáme si potrebné suroviny.


Cesto si rozvaľkáme na pomúčenej doske (natenko)


Spravíme si bryndzovú plnku. Mladú cibuľku pokrájame a zmiešame s prelisovanými zemiakmi a bryndzou.


Rozvaľkané cesto potrieme vajíčkom.


Vykrojíme formičkou (alebo pohárom) kolieska. A na každé druhé, dáme plnku.


A prikryjeme druhým kolieskom a okraje jemne stlačíme.


Preložíme na plech vystlaný papierom na pečenie a pečieme pri teplote 190°C asi 10-15 minút do ružova. (pri plynovej rúre tretí stupeň, približne tých 15-20 minút)


Z druhej polovice cesta som spravila roládu, ktorú tiež rozvaľkáme a natrieme zvyšok plnky.


Stočíme do rolády, potrieme vajíčkom a takto na trojuholníky nakrájame (preložíme na plech dáme piecť)


Chuťovky pobalíme, zoberieme deti, pribalíme aj foťák a počas krásneho slnečného dňa, si velmi radi vyjdeme na piknik do prírody, vychutnať si čaro a krásu prírody, ktorú okrem fotenia receptov, tiež velmi rada fotím :))


Moja dcérka a ja tiež, sme ani nedýchali, keď sme toto milé stvorenie zbadali:)))


                               A ešte, dobrú chuť!





LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...