19. 4. 2012

Schovaná roláda


 Jednoduchá, rýchla, lákavá a dá sa použiť ľubovoľné ovocie, kiwi, marhule... čo máte radi ;-)


Cesto:

  •  4vajcia
  •  4 polievkové lyžice-cukor kryštál
  •  4 polievkové lyžice-múka polohrubá
  •  1 polievková lyžica-citrónová šťava
  •   z polovice citróna-citrónová kôra

Plnka:

  • nutella
  • 500g -jemný tvaroh mäkký
  • 200g smotana kyslá 16%
  • 1vanilkový cukor
  • 2PL práškový cukor
  • jahody

Postup receptu:

Najskôr vyšľaháme sneh.
Vymiešame žĺtky s cukrom do penista a pridáme šťavu z citróna.


V preosiatej múke, rozmiešame citrónovú kôru a dáme do žĺtkovej masy.


                Opatrne vmiešame tuhý sneh z bielkov.


Cesto vylejeme na plech (ja som dala s rozmerom 36x26 cm) vyložený papierom na pečenie (papier som troška vymastila olejom) a upečieme na 180 °C  10-15 minút ...(niekedy stačí tých 10 minút)


Spravíme si plnku, tvaroh vymiešame s kyslou smotanou a s cukrom. 


Upečené cesto dáme hneď na vlhkú utierku a z upečeného plátu odrežeme pás (podľa veľkosti formy, formu som použila s priemerom 350 x 110 x 75)


Zvyšok cesta zavinieme do vlhkej utierky (ešte teplé a spolu s papierom) ako roládu.


Vychladnutú roládu opatrne rozvinieme, dáme dole papier a natrieme nutellou.


                              Roládu opäť zavinieme.



Formu vystelieme potravinárskou fóliou a dáme časť plnky, vložíme roládu a  poukladáme prekrojené jahody.


             A natrieme zvyškom plnky, môžme dať ešte jahody.


A nakoniec priložíme odrezaný pás cesta a dáme stuhnúť do mrazničky, aspoň na 1-2hod. lepšie sa potom krája, keď dobre stuhne a potom sa môže preložiť do chladničky.


                    Vyklopíme z formy, odstraníme fóliu.


A ľubovoľne ozdobíme. My sme povykrajovali z jahôd, takéto ozdoby, to je obľúbená činnosť mojej dcérky :-)


                  Ozdobíme a pokrájame.


                                 Prajem dobrú chuť!



 Vždy ma poteší, keď moje recepty majú úspech aj u druhých. Takto krásne sa dezert vydaril Aďke :)





18. 4. 2012

Muffiny s mačacími jazýčkami


alebo aj s ríbezľami.  Tieto muffinky sme s dcérkou piekli spoločne, na detskú pyžamovú párty a deťom velmi chutili :))



Suroviny:

  • 250g hladkej múky
  •  170g práškového cukru
  •  1 vanilkový cukor
  •  2 vajcia
  •  1 kypriaci prašok do pečiva
  •  100ml oleja
  •  175ml polotučného mlieka
  • čokoláda

Postup:

Celé vajcia vyšľaháme s práškovým a vanilkovým cukrom.
Pridáme olej, mlieko a múku rozmiešanú s kypriacim práškom do pečiva.
Nalejeme do papierových košíčkov. Najskôr len za jednu polievkovú lyžicu alebo dve.


Dáme mini čokoládky, dcérka s radosťou pomáhala :-))


A na čokoládky dáme zvyšok cesta.


Alebo môžme dať ľubovoľné ovocie, ja som dala ríbezle.


Vložíme do vyhriatej rúry a pečieme asi 30 minút na 180°C (pri plynovej rúre, tretí stupeň tých 25-30 minút) Po upečení necháme muffiny troška vychladnúť.


A takto sme ich ešte ozdobili :)


A ešte do mierne teplých sme dali do stredu čokoládku. Dobrú chuť!!!


Mini koláčiky


S vanilkovým krémom, ríbezľami a želé.....a kedže som vyhrala balíček Dr. Oetkera, tak som vymyslela tieto koláčiky na detskú párty ;-)




Suroviny:

  • 6 ks vajcia
  •  6 polievkových lyžíc cukor kryštál
  •  1 dcl olej
  •  6 polievkových lyžíc múka polohrubá
  •  1/2 prášok do pečiva
  •  2-3 polievkové lyžice kakao
  •   mrazené, alebo čerstvé ríbezle

Plnka:


  • krémová náplň vanilková Dr. Oetker
  • cukrárenské želé červené

Postup receptu:

Plnku si spravíme podľa návodu a dáme stuhnúť do chladničky.


Celé vajcia s cukrom vyšlaháme do penista.


                              Pridáme olej.


                     A ešte múku rozmiešanú s kypriacim práškom do pečiva.


                                      Kakao.


Cesto vylejeme na plech vyložený papierom na pečenie (ja som dala s rozmerom 36x26 cm) a upečieme (plynová rúra: 3 stupeň)


Upečené cesto dáme hneď na vlhkú utierku a opatrne stiahneme papier.


Podľa návodu si pripravíme želé.... použiť môžete vodu alebo ovocnú šťavu (ja som ho mala nízke, tak lepšie je použiť dve balenia želé, alebo dať na plech menších rozmerov )


                           Na vychladnuté cesto natrieme plnku.


Na plnku dáme ríbezle a polejeme ešte vlažným želé.


Koláč dáme ešte stuhnúť do chladničky, alebo mrazničky a potom ľubovoľne nakrájame (ja som povykrajovala formičkou)


Cesnakovo-bryndzové košíčky


Túto bryndzovú pochúťku už som robila ako okrúhly koláč a napadlo ma, aj takto vyskúšať. Tak ak by sa chcel niekto inšpirovať ;-)



Suroviny:

  • 200g múka hladká
  •  1/2 prášok do pečiva
  •  1/2 čajovej lyžičky soli
  •  4 strúčiky prelisovaný cesnak
  •  1 vajce
  •  125g masla
  •  100g syrokrém

Plnka:
  •  200-250g bryndza
  •  1 kocka syrokrém
  •  1 žĺtok na  potretie 

Postup receptu:


                                  Zo surovín vypracujeme cesto.

           
                         A necháme v chladničke 20 minút odpočinúť.


Z bryndze a syrokrému si spravíme plnku (môže sa ešte pridať mladá cibuľka alebo petržlenová vňať)


Na pomúčenej doske vyvaľkáme odpočinuté cesto.


Povykrajujeme formičkou. Formičky vymastíme a vykrojené cesto vtlačíme do košíčkových formičiek. Dáme plnku a vykrojíme kvietok alebo podľa vlastnej fantázie.


Potrieme žĺtkom a naplnené formičky rozložíme na plech. Dáme do vyhriatej rúry upiecť (v plynovej rúre asi tých 20-25 minút) do zlatista.


                        A slaná chuťovka je hotová, prajem dobrú chuť!


LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...